Lisy to fascynujące, inteligentne, dzikie zwierzęta. Ostatnim miejscem, w którym powinny się znaleźć są klatki na fermach futrzarskich.

Przedstawiamy garść interesujących faktów na ich temat. O ilu z nich wiedzieliście?

1. Zapach

Lisy znaczą teren. To dla nich forma komunikowania się z innymi osobnikami. To dlatego zapach ich moczu jest wyjątkowo intensywny. Woń tę wywołuje disiarczek izopentylu metylu.

Co więcej, lisy wydzielają też intensywne zapachy przez gruczoły łojowe i  przyodbytnicze.
Jeśli lis się wystraszy, zmienia się też jego zapach, intensyfikuje się i staje się nieprzyjemny.
Zapewne gdyby więcej ludzi o tym wiedziało, popularność lisów jako „zwierząt domowych” spadłaby do zera.

Laura z Lisiego Azylu w naszym schronisku w Korabiewicach.

Tosia z Lisiego Azylu w naszym schronisku w Korabiewicach.

2. Zwinność lisów

Lisy potrafią świetnie skakać, przeciskać się przez ciasne otwory, szybko skręcać. W utrzymywaniu równowagi pomaga im bardzo długi ogon.
Prędkość zawdzięczają m.in. długim w stosunku do długości kręgosłupa nogom. Lis potrafi rozpędzić się do 50 km/godz. W truchcie porusza się około 6-13 km/godz.

3. Wibrysy

Wibrysy to wąsy na pysku lisów. Są połączone z korą czuciową mózgu. Pomagają lisom polować, szczególnie przy słabym świetle – ułatwiają m.in. rozpoznanie terenu.
Co ciekawe, wibrysy u lisów mogą poruszać się w przód i w tył, dzięki czemu zwierzęta mogą jeszcze lepiej eksplotować teren. Proporcjonalnie ich wibrysy są dłuższe niż u wielu innych ssaków.

4. Oczy

Lisie oczy są świetnie przystosowane zarówno do polowania w dzień, jak i w nocy. W świetle słonecznym oko lisa przypomina oko kota. Źrednice się mocno zwężają: wyglądają jak pionowa kreska po środku oka.
W ciemności się rozszerzają, robią się duże i okrągłe.
Niezwykle użyteczna w nocnym widzeniu jest błona odblaskowa (tapetum ludicum). Dzięki niej lisy mogą widzieć dwa razy więcej niż zwierzęta tej błony pozbawione. To przez tę błonę gdy reflektory samochodu czy latarka zaświecą w nocy w oczy lisa, wyraźnie je widać – odbijają światło.

zwyczaje lisów lizi azyl

Foksia z Lisiego Azylu w naszym schronisku w Korabiewicach.

lisów fermy futrzarskie viva

Fluffy z Lisiego Azylu w naszym schronisku w Korabiewicach.

5. Zapasy jedzenia

Lisy mają świetną pamięć i dokładnie wiedzą, gdzie zakopały zapasy jedzenia.

Dlatego jeśli lis dostrzeże innego osobnika w okolicy swojej skrytki, czeka aż intruz się oddali, wykopuje jedzenie i szuka dla niego nowego miejsca: by przypadkiem przybysz nie wykrył jego skarbów.

Na terenach, na których współegzystują lisy i wilki, widziano lisy podążające za wilkami celem odkrycia wilczych skrytek z jedzeniem.
Tak więc lisy mają świetną pamięć… nie zapominają o posiłkach.

6. Terytorium

Lisy są bardzo terytorialne. Samce w poszukiwaniu nowego terytorium potrafią pokonywać znaczne odległości, nawet kilkadziesiąt km.

Pomaga to przy okazji unikać ryzyka kojarzenia krewniaczego wśród lisich społeczności.

7. Wokalizacja lisów

Lisy wydają bardzo bogata gamę dźwięków. Jest ich kilkadziesiąt!

Ich sposób komunikowania się jest niezwykle złożony. Co ciekawe, poszczególne lisy mają różne głosy.
Głos może być podpisem danego osobnika: może odnosić się do wielkości zwierzęcia, jego intencji lub stanu emocjonalnego mówi dr Nick Newton-Fisher.

Tekst: Martyna Kozłowska

Zdjęcia: Mikołaj Jastrzębski

Artykuł na podstawie książki „Lisy. Historia miłości i odrazy” Lucy Jones, której patronujemy.

Czas na zakaz! Dzień Bez Futra i akcja pod Sejmem

24 listopada pod Sejmem wraz z Otwartymi Klatkami zorganizowaliśmy kolejny już Dzień Bez Futra. Wydarzenie zgromadziło ponad 100 aktywistów obu organizacji, którzy mają nadzieję, że odbyło się ono po raz ostatni. Walka o zakaz hodowli zwierząt na futra trwa już...

Ferma norek w Parku Skaryszewskim

Nietypowa akcja miała miejsce w ubiegłą niedzielę w Parku Skaryszewskim w Warszawie - na chodniku powstał malunek pawilonu fermowego.  Aktywiści Fundacji Viva! przy pomocy kredy stworzyli obraz fermy futrzarskiej rzeczywistych rozmiarów - wszystko po to, aby...

Odsyłamy futra do historii w całej Unii Europejskiej!

W maju, razem z organizacjami prozwierzęcymi z całej Unii Europejskiej, wystartowaliśmy z Europejską Inicjatywą Obywatelską “Europa wolna od futer”! Europejska Inicjatywa Obywatelska „Fur Free Europe” wzywa Unię Europejską do: wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na...

Politycy, gdzie obiecany zakaz hodowli zwierząt na futro?

We wrześniu minął rok od wpłynięcia do Sejmu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (tzw. Piątki dla Zwierząt). Mimo zaawansowanych prac nad ustawą, dużego poparcia ze strony społeczeństwa i głośnych obietnic wielu polityków ustawa została zamrożona, a w Polsce dalej...

Irlandia kolejnym krajem w Europie z zakazem hodowli zwierząt na futro!

Ponad dwa lata temu pisaliśmy, że rząd w Irlandii rozważa wprowadzenie zakazu hodowli na futra. Dzisiaj możemy już śmiało napisać - Irlandia dołącza do krajów europejskich wolnych od ferm futrzarskich.   Zakaz zatwierdzony przez rząd Irlandzki Minister Rolnictwa...

Wieś traci przez fermy futrzarskie! Ceny nieruchomości spadły o połowę!

Publikujemy najnowsze dane na temat wpływu ferm futrzarskich na ceny położonych w ich sąsiedztwie nieruchomości. Ekspertyza rzeczoznawcy majątkowego sporządzona dla trzech lokalizacji nie pozostawia złudzeń – ceny nieruchomości w bliskiej odległości od fermy mogą być...

Wstrząsające śledztwo na fermie norek w Pabianicach

2 grudnia w ramach kampanii Stopklatka opublikowaliśmy szokujące materiały będące wynikiem kilkudniowego śledztwa na fermie norek w województwie łódzkim, podczas którego zarejestrowano szereg nieprawidłowości dotyczących łamania ustawy o ochronie zwierząt. W ramach...

COVID na fermach norek na świecie

Norki i coronawirus Ogniska koronawirusa na fermach norek stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Astrid Iversen, wirusolożka z Oxford University (UK) podaje, że w rejonach farm, na których wykryto wirusa liczba osób chorujących na COVID-19 znacznie wzrosła....

Uwaga: hodowca lisów znęcał się nad zwierzętami! Jest wyrok

Hodowca lisów nagrany ukrytą kamerą znęcał się nad zwierzętami. Tak zdecydował sąd

To zrobiliśmy w 2019 roku

W ramach kampanii antyfutrzarskiej w 2019 roku nie próżnowaliśmy. 13 rzeczy, które zrobiliśmy:

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.