Ponad dwa lata temu pisaliśmy, że rząd w Irlandii rozważa wprowadzenie zakazu hodowli na futra. Dzisiaj możemy już śmiało napisać – Irlandia dołącza do krajów europejskich wolnych od ferm futrzarskich.

 

Zakaz zatwierdzony przez rząd

Irlandzki Minister Rolnictwa w październiku tego roku zatwierdził przyjęcie zakazu hodowli na futro oraz ogłosił system rekompensat dla hodowców, który pozwoli już od 2022 roku zamknąć ostatnie fermy w Irlandii. Od 2014 roku w Irlandii istniały jedynie trzy fermy futrzarskie, na których jednak łącznie hodowanych było aż 120 tysięcy zwierząt. Od przyszłego roku hodowla norek, lisów, szynszyli, łasic, gronostajów będzie nielegalna, a Irlandia stanie się 15. krajem w Europie wolnym od hodowli i cierpienia zwierząt na fermach. 

 

Sukces organizacji

Przyjęty zakaz to w dużej mierze sukces organizacji prozwierzęcych, które od lat monitorowały i nagłaśniały złe warunki na fermach. Irlandzkie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ISPCA) i Respect for Animals organizowały pikiety i protesty, prowadziły śledztwa i edukowały społeczeństwo odnośnie konieczności wprowadzenia zakazu. Rezultatem tego był chociażby sondaż przeprowadzony w październiku 2018 roku przez Red C, w którym ponad 80% obywateli opowiedziało się za zakazem hodowli zwierząt na futra, a ostatecznie zauważenie problemu przez polityków i przyjęcie zakazu.

W tym momencie warto przypomnieć, że również w Polsce zdecydowana większość, bo blisko 70% społeczeństwa wg sondażu przeprowadzonego przez IBRiS w 2020 roku, popiera wprowadzenie zakazu ferm futrzarskich. Liczymy więc, że i w Polsce głos obywateli i obywatelek zostanie wysłuchany.

 

Tekst: Malwina Malinowska

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.