Zakazy

Zakazy hodowli zwierząt na futra w Europie

Od wielu lat obserwuje się w wielu krajach europejskich dążenie do wprowadzenia całkowitego lub częściowego zakazu hodowli zwierząt przeznaczonych na futra. Dzięki śledztwom prowadzonym na fermach wzrasta świadomość społeczna warunków hodowli i zagrożeń dla środowiska naturalnego spowodowanych przez przemysł futrzarski.

Pełny zakaz

Wielka Brytania: pierwsze państwo na świecie, które wprowadziło całkowity zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra. W 2000 r. przyjęto ustawę zakazującą hodowli futrzarskich w Anglii i Walii. Weszła ona w życie w 2003 r. Szkoccy parlamentarzyści przegłosowali taką samą ustawę w 2002 r., mimo że ostatnia fermę w tym kraju zamknięto w 1993 r.

Austria: w 2004 r. wprowadzono całkowity zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra.

Bośnia i Hercegowina: hodowla zwierząt na futra została zakazana w roku 2009, a do 2018 r. wszystkie fermy muszą zostać zamknięte.

Chorwacja: zakaz hodowli zwierząt na futra został wprowadzony w 2007 r. Wszedł w życie na początku 2017 r.

Holandia: hodowla lisów i szynszyli jest zakazana od 1995 r. W 2012 r. senat zagłosował także za wprowadzeniem zakazu hodowli norek. Do 2024 r. wszystkie fermy tych zwierząt muszą zostać zamknięte.

Słowacja: całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra wprowadzono w 2013 r. Wygaszanie działalności ferm trwało do 2015 r.

Niemcy: w maju 2017 r. parlament wprowadził całkowity zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra z okresem przejściowym do 2019 r.

Czechy: w czerwcu 2017 r. parlamentarzyści ogłosili wprowadzenie prawa zakazującego hodowli zwierząt na futra z dwuletnim okresem wygaszania działalności ferm.

 

Częściowy zakaz

Dania: w 2009 r. przegłosowano ustawę zakazującą hodowli lisów, która weszła w życie w 2017 r., z wyjątkiem dwóch największych ferm – te mają zostać zamknięte do 2023 r. Dania wciąż jednak pozostaje drugim na świecie producentem futer z norek.

Włochy: od 2008 r. norki hodowane na fermach futrzarskich muszą mieć zapewnione wybieg, możliwość kopania i pływania, a także dostęp do zabawek. Podobne obostrzenia obejmują szynszyle i lisy. Z tego powodu hodowle stały się nieopłacalne. Ostatnią fermę szynszyli zamknięto w 2012 r.

Szwecja: w 2007 r. uchwalono prawo dotyczące dobrostanu lisów. Zwierzęta muszą mieć zapewnione warunki umożliwiające naturalne zachowanie, m.in. kopanie dziur. Hodowla lisów przestała się już opłacać. W 2014 r. podobne prawo objęło także szynszyle, dzięki czemu w Szwecji zamknięto wszystkie fermy tych zwierząt.

Szwajcaria: hodowla zwierząt z przeznaczeniem na futra stała się nieopłacalna, gdy wprowadzono mocne obostrzenia prawne dotyczące warunków życia tych zwierząt w niewoli. Od tej pory fermy mają wyglądać tak jak pomieszczenia w nowoczesnych ogrodach zoologicznych.

ul. Kawęczyńska 16 lok 39

03-772 Warszawa

antyfutro@viva.org.pl

12 + 6 =

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.