Zakazy

Od wielu lat obserwuje się w wielu krajach europejskich dążenie do wprowadzenia całkowitego lub częściowego zakazu hodowli zwierząt przeznaczonych na futra. Dzięki śledztwom prowadzonym na fermach wzrasta świadomość społeczna warunków hodowli i zagrożeń dla środowiska naturalnego spowodowanych przez przemysł futrzarski.

 

Pełny zakaz:

Wielka Brytania: pierwsze państwo na świecie, które wprowadziło całkowity zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra. W 2000 r. przyjęto ustawę zakazującą hodowli futrzarskich w Anglii i Walii. Weszła ona w życie w 2003 r. Szkoccy parlamentarzyści przegłosowali taką samą ustawę w 2002 r., mimo że ostatnia fermę w tym kraju zamknięto w 1993 r.

Austria: w 2004 r. wprowadzono całkowity zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra.

Niemcy: w maju 2017 r. parlament wprowadził całkowity zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra z pięcioletnim okresem przejściowym. Ostatnią fermę zamknięto jednak już w 2019 roku

Czechy: w czerwcu 2017 r. parlamentarzyści ogłosili wprowadzenie prawa zakazującego hodowli zwierząt na futra z dwuletnim okresem wygaszania działalności ferm.

Słowacja: Zakaz ferm futrzarskich, przegłosowany miażdżącą większością głosów,  wszedł w życie w 2021 roku, a ostatnie fermy na terytorium kraju zostaną zamknięte w 2025. 

Słowenia: zakazała hodowli zwierząt futerkowych w 2013 r. z trzyletnim okresem przejściowym

Bośnia i Hercegowina: hodowla zwierząt na futra została zakazana w roku 2009, a do 2018 r. wszystkie fermy zostały zamknięte

Holandia: hodowla lisów i szynszyli jest zakazana od 1995 r. W 2012 r. senat zagłosował także za wprowadzeniem zakazu hodowli norek – fermy tych zwierząt miały zostać zamknięte do 2024 roku Pod koniec sierpnia 2020 r. rząd postanowił jednak, że ostatnie fermy hodujące norki zostaną zamknięte do marca 2021 r.

Chorwacja: zakaz hodowli zwierząt na futra został wprowadzony w 2007 r. Wszedł w życie na początku 2017 r.

Irlandia: trzy ostatnie fermy futrzarskie w tym kraju mają zostać zamknięte do końca 2021 roku

Luksemburg: w 2018 r. przyjęto prawo zabraniające hodowania zwierząt na futra;

Serbia: fermy przestały działać w 2019 r. 

Norwegia: zakazała hodowli zwierząt na futra w 2018 r. Fermy muszą wygasić swoją działalność do 2025 r.

Belgia: hodowla zwierząt na futra zakończy się tutaj w 2023 roku

Republika Macedonii: zakazała hodowli zwierząt futerkowych w 2014 r.

Estonia: w czerwcu 2021 r. parlament Estonii oficjalnie przyjął ustawę zakazującą hodowli zwierząt na futro. Zakaz będzie obowiązywał od stycznia 2026 r.

Włochy: od 2022 roku we Włoszech obowiązuje całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra.

Francja: we wrześniu 2020 r. Francja ogłosiła całkowity zakaz hodowli norek. Ostatnie cztery francuskie fermy futerkowe muszą zostać zamknięte nie później niż w 2025 roku.

Łotwa: we wrześniu 2022 roku łotewski parlament przegłosował zakaz hodowli zwierząt na futro. Fermy mają zostać zamknięte do 1 stycznia 2028 roku.

Malta: pomimo że na terenie Malty nie było żadnej czynnej fermy futrzarskiej, Malta wprowadziła zakaz, aby zapobiec przenoszeniu się ferm z innych krajów.

 

Częściowy zakaz: 

Węgry: w 2020 roku ogłosiły zakaz hodowli na futra norek, lisów, fretek, łasic, nutrii. Zakaz nie obejmuje szynszyli oraz królików.

Dania: w 2009 r. przegłosowano ustawę zakazującą hodowli lisów, która weszła w życie w 2017 r., z wyjątkiem dwóch największych ferm – te mają zostać zamknięte do 2023 r. Dania wciąż jednak pozostaje drugim na świecie producentem futer z norek.

Szwecja: w 2007 r. uchwalono prawo dotyczące dobrostanu lisów. Zwierzęta muszą mieć zapewnione warunki umożliwiające naturalne zachowanie, m.in. kopanie dziur. Hodowla lisów przestała się już opłacać. W 2014 r. podobne prawo objęło także szynszyle, dzięki czemu w Szwecji zamknięto wszystkie fermy tych zwierząt.

Szwajcaria: hodowla zwierząt z przeznaczeniem na futra stała się nieopłacalna, gdy wprowadzono mocne obostrzenia prawne dotyczące warunków życia tych zwierząt w niewoli. Od tej pory fermy mają wyglądać tak jak pomieszczenia w nowoczesnych ogrodach zoologicznych.

Hiszpania: Od 2016 r. na jej terenie nie wolno otwierać nowych ferm norek.

Ul. Kawęczyńska 16 lok 39
03-772 Warszawa

antyfutro@viva.org.pl

6 + 12 =

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.