Nietypowa akcja miała miejsce w ubiegłą niedzielę w Parku Skaryszewskim w Warszawie – na chodniku powstał malunek pawilonu fermowego. 

Aktywiści Fundacji Viva! przy pomocy kredy stworzyli obraz fermy futrzarskiej rzeczywistych rozmiarów – wszystko po to, aby przybliżyć mieszkańcom warunki, w których zwierzęta na fermach spędzają całe swoje życie… w przypadku norek – to klatki o wymiarach zaledwie 80x45x45 cm. Zwierzęta te nigdy łapkami nie dotykają trawy ani ziemi, skazane na druciane kraty.

Foty: Mikołaj Janeczek

Podczas całej akcji aktywiści zbierali podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Fur Free Europe”. Kampania ruszyła w maju i zakłada wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej, jeśli tylko w rok uda uzbierać się milion podpisów z UE.

Warto pamiętać, że ECI to nie jest zwykła petycja. Po uzbieraniu miliona ważnych podpisów Komisja Europejska będzie zobligowana do odpowiedzi i podjęcia działania. Europejska Inicjatywa Obywatelska to wyjątkowy i skuteczny sposób, w jaki obywatele UE mogą kształtować własną przyszłość. Ważne jest jednak, aby przy podpisywaniu inicjatywy podać prawidłowy PESEL tylko i wyłącznie wtedy nasz podpis będzie ważny mówi Mikołaj Jastrzębski z Fundacji Viva!

Zbiórka spotkała się z naprawdę pozytywnym odbiorem przechodniów, którzy zainteresowani całą akcją, chętnie podpisywali petycję.

Foty: Mikołaj Janeczek

Cały czas wiele osób nie ma pojęcia, że w Polsce hoduje się miliony zwierząt na futro, a tym bardziej – w jakich warunkach trzymane są tam zwierzęta. Właśnie to chcemy zobrazować i uzmysłowić warszawiakom i warszawiankom. Zwierzęta na fermach futrzarskich całe życie spędzają w ciasnych klatkach na drucianych kratach. Nie mogą biegać, bawić się, ukryć, wykonywać większości czynności, które wykonują w naturze. To często powoduje choroby – zarówno fizyczne jak i psychiczne – mówi Malwina Malinowska z Fundacji Viva! Teraz jest ten moment, kiedy jako obywatele nareszcie możemy wziąć sprawy w swoje ręcę. Każdy z nas, podpisując Europejską Inicjatywę Obywatelską, pomaga wykonać krok w kierunku zakazu hodowli zwierząt na futra.

Inicjatywę podpisać można tutaj: https://jutrobedziefutro.pl/petycja/

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.