Oświadczenie w sprawie wypuszczania norek

Na przestrzeni ostatnich dni dowiedzieliśmy się z doniesień medialnych, że na fermie pod Toruniem miało dojść do wypuszczenia norek z klatek.

Z całą stanowczością potępiamy ten incydent i chcemy podkreślić, że ani Fundacja Viva, ani inne organizacje działające w Polsce na rzecz wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futro nie stosują i nie popierają takich praktyk.

Wypuszczanie zwierząt futerkowych z klatek nie tylko zwiększa ilość cierpienia (m.in. za sprawą agresji między wypuszczonymi osobnikami), ale też zaburza równowagę w ekosystemie i przyczynia się do śmierci chronionych gatunków zwierząt. Norki amerykańskie są groźnymi drapieżnikami i gatunkiem inwazyjnym w Polsce.

Zarówno w naszym raporcie, jak i w filmie dokumentalnym „Jutro będzie futro” podkreślamy problemy środowiskowe wynikające z ucieczek norek amerykańskich z ferm, do których dochodzi mimo zabezpieczeń, jakie instalują hodowcy. W żadnym momencie nie chcielibyśmy, aby problemy te były jeszcze większe.

Mamy głęboką nadzieję, że podobne incydenty nie będą miały miejsca w przyszłości. W związku z doniesieniami medialnymi zdecydowaliśmy się na złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.

Wypuszczanie zwierząt z ferm futerkowych uderza nie tylko w wizerunek osób autentycznie zaangażowanych w pomoc zwierzętom, ale też oddala wieloletnie skoordynowane działania mające na celu wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

W imieniu Fundacji Viva!:

Cezary Wyszyński – Prezes

Martyna Kozłowska, Mikołaj Jastrzębski – kampania antyfutrzarska „Jutro będzie futro”

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.