Śieć powiązań

 

W Polsce funkcjonuje grupa osób ściśle powiązanych z biznesem futrzarskim, które wywierają wpływ na polityków, media i opinię publiczną. Ich działania mają opóźnić niekorzystne dla hodowców zmiany w prawie i zmienić opinię Polaków na bardziej przychylną dla branży futrzarskiej. Do tej grupy należą zarówno politycy, jak i sami hodowcy, którzy zakładają nawet własne media broniące przemysłu futrzarskiego.

Politycy

Rajmund Gąsiorek (PO) hodowca norek od lat związany z działaniami na rzecz biznesu futrzarskiego w Polsce. Wywołał kontrowersję, kiedy kupił przedsiębiorstwo za 20 mln zł, nieposiadane zgodnie z własnym oświadczeniem majątkowym. W 2014 roku oskarżył Stowarzyszenie Otwarte Klatki, ponieważ uznał, że opublikowane przez aktywistów materiały ze śledztwa na jego fermie (ukazujące chore i nieleczone zwierzęta) zostały nagrane w innym miejscu. Gąsiorek utrzymywał swoje zdanie mimo danych z systemu GPS i tabliczek z fermy norek widocznych na filmie.

Piotr Gruszczyński (PO)  przyczynił się do wykreślenia norki amerykańskiej z listy gatunków obcych inwazyjnych. Jak się później okazało, tego samego roku dostał od Rajmunda Gąsiorka 10 tys. zł na kampanię wyborczą, a także wręczył mu własną nagrodę za zasługi hodowlane.

Zbigniew Ajchler (PO) – prezydent Stowarzyszenia Loża Laureatów Nagrody Gospodarczej Województwa Wielkopolskiego, którego sekretarzem jest Rajmund Gąsiorek. W 2011 r. syn Ajchlera, Piotr, wystąpił o pozwolenie na budowę fermy na 140 tys. norek w Lubosinie (gmina Pniewy, powiat Szamotulski). Planowana inwestycja wywołała wiele protestów okolicznych mieszkańców, o czym informowały lokalne media.

Małgorzata Adamczak (PO) w 2014 roku objęła stanowisko burmistrza Śmigla. Jej mąż jest właścicielem fermy zwierząt futerkowych w Żegrówku. Kontrowersje wokół kobiety pojawiły się, gdy nie przeprowadziła konsultacji społecznych przed budową fermy należącej do jej małżonka.

Andrzej Piątak (były poseł Ruchu Palikota) – właściciel fermy futrzarskiej w Wołowcu. Opublikowane przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki materiały ze śledztwa na tej fermie doprowadziły do zamknięcia biura poselskiego Piątaka w Szczecinie oraz do rozwiązania w szczecińskim okręgu wyborczym wszystkich struktur partii. Materiały ukazywały ranne i nieleczone zwierzęta, martwe norki wyrzucone za ogrodzenie oraz ścieki odprowadzane prosto na pole. Fundacja Viva! złożyła w tej sprawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Piątak musiał również zapłacić ponad 150 tys. zł kary za prowadzenie fermy, na której nie miał pozwolenia użytkowanie.

Norbert Kaczmarczyk (Kukiz’15) przedstawił w Sejmie tekst Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia i skrytykował projekt ustawy o ochronie zwierząt partii .Nowoczesna zawierający zapis o wprowadzeniu całkowitego zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Kaczmarczyk powoływał się także na niepotwierdzone oficjalnie i nieprawdziwe dane o poziomie zatrudnienia w polskiej branży futrzarskiej. Przez jakiś czas przedstawiano go jako oficjalnego eksperta FWRPZ.

Media

Fundacja Wsparcia Rolnika Polska Ziemia założona przez hodowcę norek Szczepana Wójcika i jego siostrę. Fundacja rzekomo ma na celu dbanie o dobro polskich rolników. W rzeczywistości aktywnie działa na rzecz hodowli zwierząt futerkowych. Przez pewien czas na oficjalnej stronie fundacji figurowali jej rzekomi eksperci, jednak śledztwo dziennikarskie wykazało, że tylko część spośród wymienionych tam osób o tym wiedziała, a jedna jest nawet przeciwnikiem przemysłu futrzarskiego. Nie udało się ustalić dziennikarzom, na czym polega praca ekspertów w Fundacji.

wSensie.pl – portal internetowy utworzony przez Szczepana Wójcika należący do jego fundacji i broniący branży futrzarskiej w Polsce jako jeden z nielicznych. Pozornie przypomina portal informacyjny zachowujący bezstronność.

Świat Rolnika – kolejne medium założone przez Wójcika i należące do jego fundacji – stwarzające pozory bezstronnego, a w rzeczywistości aktywnie działające na rzecz branży futrzarskiej.

Instytut Gospodarki Rolnej, którego prezesem i założycielem jest Szczepan Wójcik. Oficjalnie instytucję przedstawia się jako think-tank Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia. Statuty obu organizacji są prawie identyczne. W rzeczywistości IGR jest jednak fundacją (nazwę „instytut” rezerwuje się dla placówek naukowych i badawczych) działającą na rzecz przemysłu futrzarskiego.

W lutym 2016 roku dziennikarz wSensie.pl Jacek Strzelecki przeprowadził wywiad ze Szczepanem Wójcikiem, w którym przedstawił go jako eksperta i opublikował materiał na należącym do niego portalu. Co więcej, dziennikarz zaznaczył, że była to wypowiedź dla „Świata Rolnika”. Dwa miesiące później Strzelecki został dyrektorem IGR i był nim do września 2016 r. Obecny dyrektor IGR to Jacek Podgórski.

ul. Kawęczyńska 16 lok 39

03-772 Warszawa

antyfutro@viva.org.pl

5 + 13 =

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.